טיפול בפיגמנטציהטיפול בפיגמנטציה

אם בוקר אחד התעוררתם וגיליתם כי שטח קטן במצח שלכם הופך להיות מעט יותר כהה, זוהי ככל הנראה לא בעיה במראה שלכם בבית אלא תופעה של העור הנקראת פיגמנטציה. פיגמנטציה בעור מתבטאת בכתמים כהים הנוצרים בשטחים שונים בעור, ובעיקר באזור עור הפנים.

כתמי העור נוצרים מסיבות שונות ומשתנות מאדם לאדם, אך לרוב ניתן לומר כי בעיה זו מתרחשת בגלל חשיפה ממושכת ולא מוגנת לקרינת השמש, בעיות הורמונליות, שימוש בתרופות שונות וחזקות וגם בגלל סיבות גנטיות שעוברות שתורשה.

מכיוון שבכל אחד מצוי פיגמנט בעור, כמעט כל אחד יכול לפתח כתמי פיגמנטציה בשלב כזה או אחר במהלך החיים. התפשטות כתמים אלו תלויים בגורמים שהוזכרו לעיל, ואינם מעידים כי כולם עלולים לסבול מבעיה זו.

סוגי טיפול בפיגמנטציה

למרות שמדובר בבעיה מטרידה ולא נעימה לעין, במיוחד כי אלו כתמים הנוצרים על עור הפנים, כדאי לדעת כי קיימים מספר טיפולי פיגמנטציה איכותיים העשויים לסייע לבעיה האסתטית הזו:

  • תכשירים קוסמטיים – הטיפול הראשוני המומלץ לאלו הסובלים מכתמי פיגמנטציה בדרגות קלות עד בינוניות, הוא שימוש בקרמים מבהירים המבוססים על ויטמינים כמו E או C. ויטמינים אלו עוצרים את התפשטות חומר המלנין הגורם לפיגמנטציה, ועשויים להבהיר חזרה את כתמי העור הכהים.
  • פילינג – טיפול נוסף ומעט יותר אינטנסיבי הוא טיפול באמצעות פילינג מקלף. חומר הפילינג עשוי מחומרים כימיים שאינם מזיקים לעור, אך יוצרים אפקט קילוף והסרה של תאי העור כולל הכתמים שנוצרו על העור. במהלך הטיפולים חומרים אלו עשויים להבהיר את העור, וכך להחזיר את המראה הטבעי של עור הפנים ללא עדות לפיגמנטציה.
  • מכשירי לייזר – שיטה נוספת המבוססת על קילוף והסרה של תאי עור, וגם כתמי הפיגמנטציה, היא שיטת מכשיר לייזר מיוחד השולח גלי אור הנקלטים במלנין הנמצא תחת העור. גלי האור מחממים את כתמי העור וכך עשויים לקלף ולהסיר אותו לצמיתות.

היכן ניתן לבצע טיפולי פיגמנטציה

מכיוון שטיפולי הפנים בפיגמנטציה דורשים מעורבות של חומרים ומכשירים מיוחדים על עור הפנים, מומלץ לבצע את הטיפולים רק אצל מרפאה אסתטית מקצועית המתמחה במתן מענה איכותי ויעיל לבעיית כתמי העור.